Na današnji dan 1949. godine Džordž Orvel objavio je jednu od najpoznatijih knjiga svetske književnosti “1984”.
Ovo su pet zanimljivih činjenica o njoj.
Knjiga je objavljenja 8. juna, ali čuvena godina nije bila orginalni naslov dela. Kako navode izvori Orvel je prvenstveno planirao da knjigu pozicionira u 1980. godinu. Vremenom ona se pretvorila u 1982, da bi se završila 1984.
Naziv Soba 101 nastao je prema istoimenoj konferencijskoj prostoriji na BBC-ju. Tokom Drugog svetskog rata morao je da se dosađuje u ovoj prostoriji po ceo dan kada je radio u Ministarstvu informisanja. Takođe, ministarstvo u kojem je radio bio je lajtmotiv za Ministarstvo istine iz romana, u kojem radi protagonista dela.
Orvel je opet u modi: Knjiga “1984” najprodavanija na Amazonu, šta mislite zašto?
Italijanski prevod rečenice u romanu u kojoj se priča o satu na kojem je bilo trinaest časova bio je ’jedan’ jer italijani ne spominju broj trinaest. Iako je poznato da na časovnicima ima brojeva samo do 13, ovo je naravno tajna romana, ipak Italijani je nisu uvrstili u prevod.
Ko je ustvari svinja? Na koga je mislio Orvel i zašto je prava na film “Životinjska farma” kupila – CIA!
Aldus Hjuksli je bio Orvelov profesor francuskog. Veliki autor predavao je jednom od budućih najvećih pisaca sveta. Bio je samo devet godina stariji od Orvela odnosno Erika Blera, što je pravo ima Džordža Orvela. Ovaj pseudonim je odabrao iako se premišljao da to bude ’P. S. Burton’, ’Kenneth Miles’ ili ’H. Lewis Allways’.
Godine 1978. Antoni Burges je napisao knjigu “1985”. u čast velikom delu Džordža Orvela. Ovo nije jedino delo koje je on posvetio velikom piscu, a Orvel je bio inspiracija mnogim drugim umetnicima širom sveta.