Nastup koji je bend The Doors održao u Dinner Key Auditorijumu u Majamiju 1. marta 1969. godine dugo je bio obavijen misterijom, s prepunom i pregrejanom halom, mrzovoljnim i “urađenim” Morisonom i masovim “halucinacijama”, koje su ga učinile jednim od najneuspešnijih, ali i najpoznatijih nastupa benda.
Optužbe za “izlaganje uznemirujućeg sadržaja” s kojima je Džim Morison bio suočen nakon nastupa postale su plodno tlo za medije i na kraju su progonile slavnog muzičara do njegove smrti.
Teško je poverovati, ali Džim Morison nije sa nama već – 52 godine…
Bila je to prava fascinacija medija Morisonom koja je, kako se činilo, pokretala njegovo neuračunljivo ponašanje, gotovo samosabotažu, zadovoljavajući upravo njihov senzacionalistički prikaz pevača Doorsa.
Na putu ka čuvenom nastupu, Morison je pio toliko da je propustio let za Majami, što je odložilo koncert za sat vremena. 12.000 fanova ga je čekalo u prostoru za 7.000 ljudi, klima uređaj je bio pokvaren, a publika je bila nervozna. To je bio samo predznak lošioh stvari koje dolaze.
Morison je delovao prezrivo tokom izvođenja, nazivajući publiku “budalama” pre nego što je insistirao da mu se pridruže na sceni – potez koji je primorao policiju da interveniše. Ono što se desilo nakon toga bilo je predmet žustre debate, pri čemu su neki tvrdili da je Morison počeo da se skida i pokazuje svoj polni organ publici.
Iako se publika klela se da je pevač “People Are Strange” pokazao svoje golo telo, bend je odbacio te tvrdnje. Rej Manzarek je ponudio svoju alternativnu teoriju, sugerišući da je vrućina izazvala “religijske halucinacije” kod mnoštva.
“Ja sam zvezda padalica, tako ja sebe vidim, Rej”… Razgovor Džima Morisona i Reja Manzareka koji je nagovestio sve
Manzarekovo poređenje s vizijom Lurda i Dionisa nije se baš dobro držalo, a nakon dužeg suđenja Morison je proglašen krivim. Morison je odbio da prizna krivicu i odlučio da se žali na presudu.
Dok su završavali snimanje “L.A. Woman” i dok su Morisona i dalje mučili pravni problemi, otputovao je u Pariz, gde je pronađen mrtav u svojoj kadi u julu 1971. Mežutim, Morison je dobio posthumno pomilovanje 2010. godine za osudu koju je želeo da ospori pre svoje tragične smrti.
Morisonova partnerka, Patricija Kineli Morison, potpuno je bila protiv pomilovanja, rekavši za Uncut da “nije uradio ništa za šta bi trebalo da bude pomilovan”. Iako je jednoglasno glasanje odbora izvršitelja Floride za posthumno pomilovanje vođe benda moglo biti povod za tadovoljstvo kod nekih, rekla je da bi njegov dosije trebalo da bude izbrisan.
– S obzirom na to da su originalne optužbe i suđenje bili marketinški trik, nije mi ni najmanje iznenađujuće da bi pomilovanje trebalo da sledi te korake – rekla je.
Bubnjar Doorsa Džon Densmor: Morison je bio kamikaza, godine su mi bile potrebne da mu oprostim
Ali mišljenje guvernera Floride, Čarlija Krista (koji je predložio pomilovanje) bilo je da je to pokušaj “ispravljanja nepravde”.
– Živimo u građanskom društvu koje shvata da je trajna zaostavština ljudskog bića, a možda i poslednji čin po kojem će biti poznati, nešto što se u stvarnosti nikada nije desilo, pa nikada nije loša ideja pokušati ispraviti nepravdu – rekao je.