Björk je kritikovala negativan uticaj Spotifya na egzistenciju umetnika, nazvavši tu platformu za strimovanje “verovatno najgorom stvari koja se dogodila muzičarima”.
Dok je promovisala svoj novi koncertni film “Apple Music Live: Björk” u intervjuu za švedski list Dagens Nyheter ona je govorila o svojoj sreći što ne mora isključivo da zavisi od prihoda s turneja kako bi nastavila karijeru.
– Da bi seme izraslo u zdravu i snažnu biljku, potrebna vam je privatnost – rekla je o svom pristupu snimanju nove muzike. – Potrebno vam je nekoliko godina da niko ne zna šta radite, čak ni vi sami.
Pevačica je dodala da je trenutno fokusirana na “izbacivanje svih ideja koje ima u sebi” i istakla da je zahvalna što ne mora da žuri s objavljivanjem “još 20 albuma” zbog prirode strimovanja.
Bjork otkrila koju je pesmu najviše slušala u prethodne dve decenije… verovatno je nikad ranije niste čuli
– Imam sreće jer više ne moram da prikupljam novac kroz turneje, što mladi muzičari često moraju da rade – objasnila je Björk. – U tom smislu, Spotify je verovatno najgora stvar koja se dogodila muzičarima. Kultura strimovanja promenila je cijelo društvo i čitavu generaciju umetnika.
Šta sluša svet? Objavljena lista Spotify Wrapped za 2024. rokera ni od korova, žene dominiraju…
Godine 2015, Björk je isprva odbila da objavi svoj album “Vulnicura” na Spotifyu.
– Ovo strimovanje jednostavno ne deluje ispravno – rekla je tada. – Radite na nečemu dve ili tri godine, a onda samo: ‘Evo ga besplatno’. Nije stvar u novcu, već u poštovanju… prema zanatu i količini rada koji u to ulažete.
Spotify se poslednjih godina našao pod lupom javnosti. Prošlog maja, Billboard je procenio da će novi model isplate honorara platforme smanjiti zaradu tekstopisaca za oko 150 miliona dolara tokom prve godine u poređenju sa prethodnim modelom. Kao odgovor, neki tekstopisci su odlučili da bojkotuju Spotifyevu zabavu povodom dodele Grammy nagrada ranije ovog meseca.
Spotify optužen za veliku prevaru… Kreiraju “ghost izvođače” kako bi smanjili isplate tantijema?
Osim toga, izveštaj iz decembra tvrdio je da Spotify popunjava plejliste nepostojećim umetnicima kako bi dodatno smanjio troškove honorara. U međuvremenu, izvršni direktor Daniel Ek je izazvao kritike izjavom da “kreiranje sadržaja” košta “gotovo ništa”, dok on zarađuje mnogo više nego što bilo koji umetnik zarađuje na njegovoj platformi.