Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, ove godine obeležava 75 godina postojanja. U okviru jubileja, Fakultet organizuje izložbu najreprezentativnijih i najzapaženijih ostvarenja studenata FPU, u periodu od 2018. godine do danas. Izložba pod nazivom “Biti isti, biti poseban” obuhvata diplomske i master radove iz svih oblasti koje se proučavaju na Fakultetu primenjenih umetnosti. Publika će imati priliku da pogleda ukupno 43 dela, ali i da pogleda ili učestvuje u nekom od pratećih programa izložbe – projekcija animiranih filmova, radionica kaligrafije i radionica keramike.
Nakon uspešno realizovane izložbe radova nastavnika i saradnika FPU tokom jula tekuće godine, ova izložba predstavlja drugi u nizu događaja koje Fakultet primenjenih umetnosti organizuje povodom obeležavanja jubilarnih 75 godina. Do kraja godine biće upriličena promocija nove monografije i izdanja FPU, kao i centralna svečanost na Dan Fakulteta, 27. novembra.
Iz kataloga: “(Sadržaj izložbe) čini materijal iz svih kreativnih, stručnih i naučnih polja koja se proučavaju na Fakultetu primenjenih umetnosti, rasutih u pogledu teme, medija, u pogledu pristupa stvaralaštvu i vremenskog okvira nastajanja. Svoje misli, izmaštavanja, znanja i poglede, odnosno delove svojih stvarnosti, studenti su preveli u elemente i znakove svojih disciplina – u slovo, boju, materijal, oblik, stvarajući dela koja učestvuju u repertoaru najraznolikijih ljudskih delatnosti.
Neki studenti istražuju svoju lutalačku prirodu; neke studentkinje započinju put otkrivanja korena i arhetipova ženskog principa u vlastitoj porodičnoj istoriji; pojedine studentkinje pokazuju da postoji i fragilnija krhkost od one koju smo mi poznavali i slobodnija sloboda od one koju smo mi upražnjavali; pojedini studenti uvažavaju prostor slobodnog vremena i relaksacije kako bi ga obogatili funkcionalnim rešenjima, a neke studentkinje temeljno istražuju osetljive grupe i najvažnije potrebe u odrastanju vođene idejom inkluzivnosti koja često izostaje u našem stvarnom okruženju današnjice.
Uprkos heterogenosti i mnogostrukosti, postoji jedna zajednička linija za radove u okviru izložbe, a to je mladalačka kultura koja istovremeno predstavlja težnju za uklapanjem i opravdavanjem očekivanja, ali i protivtežnju tome, nastojeći da preispita, izigra i izokrene preovlađujuće tendencije kako bi napravila pomak i promenu”.
Skromni počeci obrazovanja u oblasti primenjenih umetnosti sežu još u period 19. veka. Nekoliko meseci posle osnivanja Srpske crtačke i slikarske škole Kirila Kutlika, 1895. godine, otpočela je prva organizovana nastava primenjenih umetnosti u Srbiji. Društvene okolnosti dozvoljavaju da se 1938. godine, po programu i idejama Bauhausa, osnuje Škola za primenjenu umetnost u Beogradu, koja je 1948. godine prerasla u Akademiju za primenjene umetnosti, a od 1973. godine menja naziv u Fakultet primenjenih umetnosti.
U svom višedecenijskom razvoju, kao obrazovna institucija koja spaja umetnost, nauku, inženjerstvo, dizajn kao i zaštitu umetničkog i kulturnog nasleđa, FPU se kontinuirano menja i prilagođava potrebama društva u celini, predstavljajući jedinstven fakultet sa tako dugom tradicijom i spektrom objedinjenih kreativnih i inovacionih delatnosti, primenjenih u najrazličitijim aspektima društvenog razvoja.
Kao akademsko središte stvaralaštva, istraživanja i inovacije, FPU danas pruža studentima obrazovanje u 16 različitih kreativnih polja, unutar 4 studijska programa – Dizajn (Industrijski dizajn, Tekstil, Unutrašnja arhitektura i dizajn nameštaja); Primenjena umetnost (Keramika, Savremeno odevanje, Scenografija, Scenski kostim, Primenjeno vajarstvo, Primenjeno slikarstvo); Vizuelne komunikacije (Animacija, Digitalni grafički mediji, Grafika i knjiga, Grafički dizajn, Fotografija), Konzervacija i restauracija (Konzervacija i restauracija Slika i umetničkih dela na papiru, Skulptura i arheoloških predmeta).
Kustoskinja izložbe: Milica Perić / Producentkinja izložbe: Anđela Jovanović / Grafički dizajn: Andrej Dolinka.
Izložbu “Biti isti, biti poseban” možete pogledati od 24. novembra do 10. decembra 2023. godine, u Sali pod svodovima, u Konaku kneginje Ljubice.
U okviru pratećeg programa izložbe, moći ćete da pogledate izbor studentskih animiranih filmova, u bioskopu Dragan Gaga Nikolić, u UK Parobrod, u periodu od 27. novembra do 2. decembra, svakog dana u 20 časova. Ulaz na projekcije je besplatan.
Ulaz na izložbu je besplatan.
Radno vreme Konaka:
Utorak, sreda, četvrtak, subota: 10-17 časova
Petak: 10-18 časova
Nedelja: 10-14 časova
Ponedeljak: neradan dan